KONCERT “PÓŁ WIEKU KULTURY HIP-HOP” - GLIWICE

Koncert
Centrum Kultury Victoria nie ponosi odpowiedzialności za zmiany wprowadzane w ofercie przez organizatora jak również za jakość realizowanej przez niego oferty

Informacje

KONCERT “PÓŁ WIEKU KULTURY HIP-HOP” - GLIWICE

KONCERT “PÓŁ WIEKU KULTURY HIP-HOP” - GLIWICE
 
09.12.2023

OTWARCIE KLUBU: 17:00

START: 18:00

WLOT: 50 PLN

-------------
 
PÓŁ WIEKU KULTURY HIP-HOP
 
Wieku wypominać nie wypada, ale pół wieku.. to brzmi dumnie! Przypomnijmy zatem – w tym roku hip-hop skończył 50 lat. Dokładnie pięć dekad minęło od pamiętnej imprezy na Sedgwick Avenue na nowojorskim Bronksie, w trakcie której niejaki Clive Campbell, lepiej znany jako DJ Kool Herc, zaprezentował na dwóch gramofonach eksperymentalny na tamte czasy breakbeat, dając przestrzeń i do tańca, i do rymowania, czym położył podwaliny pod nowy nurt. To właśnie na tamtej imprezie, według relacji świadków, po raz pierwszy pojawiły wszystkie cztery elementy kultury hip-hop: DJing, rap, breakdance i graffiti, nie dziwi zatem status „pierwszej hip-hopowej imprezy”, który otrzymała, a blok mieszkalny na Bronksie, będący areną tych wydarzeń, zgodnie uznano za miejsce narodzin hip-hopu. Coś było wcześniej, ale to 11 sierpnia 1973 roku na Sedgwick Avenue nastąpił wielki wybuch, od którego liczymy hip-hopowi czas. Tegoroczna 50-tka zamyka więc pewien okres, skłaniając do refleksji nad tym, czym jest ta kultura, skąd się wzięła, jak ewoluowała. I oczywiście, jak każdy jubileusz, stanowi doskonałą okazję do świętowania.
 
ĆWIERĆ WIEKU GLIWICKIEGO HIP-HOP’U
 
W Gliwicach hip-hop pojawił się pod koniec lat 90. za sprawą graffiti i pierwszych raperów. I zagościł na dobre. Końcówka minionej dekady przyniosła pierwsze nagrania, krążące z rąk do rąk kasety, pierwsze hip-hopowe imprezy. Dwadzieścia trzy lata nowego tysiąclecia to nieprzerwany boom tej kultury – starzy artyści doskonalący swoje umiejętności, rozwijający się i odnoszący sukcesy; nowi artyści wnoszący świeżość i inne spojrzenie na muzykę i sztukę. I stale rosnące grono odbiorców, dla których hip-hop stał się nie tylko ulubionym gatunkiem, ale i stylem życia.
 
Dziś Gliwice to na hip-hopowej mapie Polski marka; miasto prężnej, ciekawej, różnorodnej sceny. Gliwice wychowały artystów – raperów, DJ-ów, producentów – znanych, docenianych i słuchanych w całym kraju, o czym świadczy nie tylko popularność ich twórczości, ale też liczne kolaboracje, które mają na koncie. Wielu z tych artystów usłyszymy 9 grudnia w Mrowisku, gdzie zaprezentują zarówno swój nowy, jak i stary, klasyczny repertuar. Nie będzie lepszej okazji, by cofnąć się w czasie, powspominać i poświętować w lokalnym gronie. Tak 50-lecie kultury hip-hop na świecie, jak i 25-lecie kultury hip-hop w Gliwicach. Obecność – jak to na okrągłych urodzinach starego, dobrego znajomego – obowiązkowa.
 

 

EKIPY
 
K.K.O. – trzyosobowa ekipa z gliwickiego Sikornika, w skład której wchodzą: Keb, Kurillo i Lechu ONX. Zawiązana w roku 2004; pierwszy etap ich twórczości zaowocował niewydanym oficjalnie materiałem, który pod szyldem „K.K.O.” rozszedł się po znajomych i który można było usłyszeć na lokalnych koncertach, które zespół zagrał. Ponownie aktywni po roku 2020; w 2022 ukazał się ich album pt. „Rap na ulicę wróci”, wydany cyfrowo, promowany singlem o tym samym tytule.
 
 
JEST JECHANE – pierwotnie studio realizacji nagrań wokalnych, założone przez Damiana Alencewicza (Dejlu) w 2018 r., które ewoluowało w kolektyw artystyczny. Na dzień dzisiejszy w Jest Jechane spotkamy grafików, montażystów, filmowców, muzyków, a jego głównym celem jest integracja wyżej wymienionych w celu poszerzania swoich artystycznych horyzontów. W Mrowisku ekipę reprezentować będą: Dejlu, BORNS, Winsky, Spre, Nawrat, Peka, TapsV, Siemian, Cichy Pit, Ramzi NS, Viruz.
 
 
MAJKEL – aktywny od końca lat 90. raper, freestylowiec, zwycięzca wielu freestylowych bitew. Reprezentant gliwickiej Koligacji Gie-Ka, z którą nagrał dwie kasety-demo („Domufka” oraz „Urwane Chwile”, rok 2000), a następnie dwie płyty: „Kuriozum” – wydany przez Blend Records, pierwszy gliwicki legal (rok 2003), oraz „200%” – Z Archiwum Szarych Komórek" (2008 r.). Oprócz dorobku z Koligacją Gie-Ka, licznych kolaboracji i projektów, jak choćby Bzzzt Sound System, Leniwe Głowy czy Kubańskie Pomarańcze, Majkel ma na koncie długo wyczekiwaną, solową płytę pt. „No Future”, wydaną w roku 2021.
 
 
HDS SKŁAD – jedni z prekursorów kultury hip-hop w Gliwicach, ekipa z Trynku, autorzy wydanej w 1999 kasety „Parodos”, która, z takimi utworami jak „Żule tu…” czy „Wonsstont”, ma dziś status gliwickiego klasyka. Kasetę nagrali: SadaMM, Kaco Zajon, M.P., Viruz, GunJ oraz Raydafon. Od roku 2000 muzycy tworzą i wydają płyty w składach: Styl V.i P. (Viruz i Paweł K.) oraz Bezkres/Wspólny Mianownik (SadaMM, Zajon, GunJ, Oko), udzielają się również solowo. Reprezentujący Styl V.i P. Viruz ma na koncie dwie solowe płyty – „Veffekt” oraz "Pamiętaj Jesteś Kimś!!!". GunJ – dziś bardziej znany jako TotentON – działa jako DJ, a oprócz tego realizuje różnorakie, w tym nie-rapowe projekty muzyczne, z których najbardziej znane to: Jahoo, Wspólny Mianownik Sound, Lucky Loozers, Dom Bez Klamek, Las Conga. HDS Skład ponownie połączył siły przy okazji niedawnego jubileuszu – 20-lecia kasety „Parodos”, które upamiętnił pierwszym wspólnym występem po latach.
 

STYL V.i P. – rapowy duet z ponad dwudziestoletnim stażem, który tworzą Viruz oraz Paweł K. Debiutowali z HDS Składem na kasecie „Parodos”, od 2000 aktywni muzycznie pod własnym szyldem – Styl V.i P. Mają w dorobku takie płyty jak „Bez odwrotu”, „Wyjść na prostą” czy „NMTNZ”, którymi zyskali sobie uznanie gliwickiej publiczności. Na pierwszej z nich znalazł się m.in. kultowy utwór „Smak zwycięstwa”, z gościnnym udziałem Dono (Tewu). Viruz ma na koncie również dwie solowe płyty wydane w RPS Enterteyment – „Veffekt” oraz "Pamiętaj Jesteś Kimś!!!". Ostatnio widziani na pierwszej edycji imprezy “The Legend” w Gliwicach, gdzie zagrali swoje największe hity.

 

SKORUP & JAZBROTHERS – najbardziej utytułowany, a zarazem najbardziej charakterystyczny gliwicki raper, łączący siły z producenckim duetem JazBrothers. Zaczynał z Autonomią oraz Eskapadą, z którymi wydał „Niezależnych” (2002) oraz „Gdzieś między piekłem a niebem” (2003). Dziś znany przede wszystkim z dokonań solowych. Autor płyt: „Pieśń wajdeloty”, „Droga watażki”, „Etos kowboja”, „Piękna pogoda”, „Ludzie chmur”, „Absolutna flauta”, „Naturalny satelita”, „Bocianie gniazda EP” i „Dębowe moce”. W utworach często podkreśla swoje przywiązanie do gliwickiej ziemi; opiewa historię miasta i jego atmosferę. Nominowany w plebiscycie „Śląski Raper 30-lecia”. Z duetem producenckim JazBrothers, z którym na co dzień współpracuje, występuje też na żywo. Na scenie pojawia się u ich boku również Dj Jazzy M.
 

 

ZAPRASZAMY! NIE MOŻE WAS ZABRAKNĄĆ!
wydrukuj informacje