Śląskie Centrum Wolności i Solidarności im. Dziewięciu Górników z „Wujka” to miejsce, w którym historia oporu wobec systemu komunistycznego staje się doświadczeniem – nie tylko zbiorem dat i faktów. W ponadstuletnim budynku dawnego magazynu odzieżowego kopalni „Wujek”, na trzech poziomach, znajduje się nowoczesna, multimedialna wystawa poświęcona strajkowi i pacyfikacji kopalni z 16 grudnia 1981 roku, podczas której życie straciło dziewięciu górników, oraz oporowi Polaków wobec władz komunistycznych w latach osiemdziesiątych XX wieku.
W soboty 4 i 11 lipca br. Śląskie Centrum Wolności i Solidarności będzie można odwiedzić podczas dwóch bezpłatnych wycieczek autokarowych organizowanych przez Muzeum w Gliwicach. Wyjazdy są jednym z przedsięwzięć projektu „Między czerwcem ’56 a sierpniem ’80 – wystąpienia robotnicze w Gliwicach i na Górnym Śląsku”, dofinansowanego ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm Jutra. Wielkie Rocznice”.
Dodatkowym walorem wycieczki organizowanej 4 lipca będzie możliwość zwiedzania ekspozycji wraz ze świadkami historii: Antonim Gierlotką – jednym z trzech tysięcy strajkujących górników, który podczas tragicznych wydarzeń miał zaledwie 22 lata – oraz Stanisławem Płatkiem, liderem strajku w KWK „Wujek” w grudniu 1981 roku. Zapraszamy do miejsca naznaczonego historią, w którym dziś trwa opowieść o odwadze, solidarności ludzi pracy i o wolności, która nigdy nie jest dana raz na zawsze.
Jednym z najbardziej sugestywnych elementów ekspozycji w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności jest czołg T-55 – symbol militarnej siły użytej przeciw bezbronnym górnikom. Pojazd, użyczony przez Ministerstwo Obrony Narodowej i przywrócony do wyglądu z czasu pacyfikacji kopalni, przypomina o skali represji i o tym, jak władze komunistyczne sięgały po wojsko, by złamać sprzeciw obywateli.
Wycieczki (wraz z przejazdem w obie strony) potrwają około 3–4 godzin. Udział jest bezpłatny, liczba miejsc ograniczona. Zapisy prowadzone są pod numerem telefonu 783 560 006. Jedna osoba może zarezerwować maksymalnie 4 miejsca. Miejscem zbiórki jest Centrum Przesiadkowe Gliwice przy ul. Składowej 8a (stanowisko nr 26). Zbiórka o godz. 9.45, odjazd autokaru o godz. 10.00. Do uczestnictwa w wycieczkach zapraszamy również młodzież od 13. roku życia pod opieką osób dorosłych.
Daty:| Soboty, 4 i 11 lipca 2026, godz. 09.45
Zbiórka:| Centrum Przesiadkowe Gliwice, ul. Składowa 8a, stanowisko nr 26
Uczestnictwo bezpłatne, liczba miejsc ograniczona|
Zapisy:| 783 560 006
Organizator:|Muzeum w Gliwicach