Niektórzy lubią poezję – znacie ten wiersz Szymborskiej? To idzie mniej więcej tak: Niektórzy lubią poezję – niektórzy, czyli nie wszyscy. Tu na chwilę się zatrzymamy: niektórzy biorą udział w spacerze poetyckim. Niektórzy – oczywiście: nie wszyscy.
Część z nich niekoniecznie lubi poezję, lecz ma akurat wolny dzień, a pogoda dopisuje. Część lubi poezję, ale czasami uważa, że poezja jest trudna, że aby móc ją docenić, trzeba rozumieć ją na wskroś i we wszystkie strony – niektórzy mają na to czas, ale pewnie nie wszyscy. Niektórzy to potrafią, ale – no właśnie – nie wszyscy.
Witajcie na trasie spaceru poetyckiego. Czego się spodziewać? Prawdopodobnie kilku niespodzianek, z których każda osadzona będzie w codzienności: tym nieznośnym i cudownym doświadczeniu każdego z nas. Wierzymy mocno, że aby móc doceniać poezję, nie trzeba mieć do tego specjalnego przygotowania. Wystarczy moment – wyłom w codzienności, w bieganinie i krzątactwie – w trakcie którego uda nam się wyłuskać zmysłowe doświadczenie życia, spotkania z człowiekiem czy z naturą, serię skojarzeń lub moment, w którym codzienność ustępuje wobec chwili ciszy czy muzyki. Aby móc spotkać się z poetą i z tym, co tworzy, nie trzeba wielkiej biblioteki, dekady spędzonej w samotności i skały Judahu. Wystarczy moment skupienia w kolejce na poczcie czy do warzywniaka, odrobina oddechu łapanego gdzieś w parku czy na przystanku, chwila uwagi wobec pomników czy tablic, które mijamy w pośpiechu każdego dnia.
Wyruszcie z nami w podróż poprzez poezję i poprzez codzienność: przyjrzyjmy się wspólnie temu, jak dwie te rzeczy ze sobą się przeplatają, tworząc wspólnie doświadczenie jednocześnie uniwersalne i jedyne w swoim rodzaju.
Spacer powstał w ramach międzynarodowego projektu współpracy europejskiej „Poets of Today – Voices of Tomorrow” współfinansowanego w ramach programu Unii Europejskiej Kreatywna Europa
realizowanego przez organizacje partnerskie ze Słowenii, Polski, Węgier, Serbii i Finlandii.
Jego celem jest przybliżenie poezji i współczesnych poetek oraz poetów młodym ludziom, nauczycielom oraz lokalnym społecznościom poprzez rozwój nowych performatywnych form poetyckich. W każdym kraju partnerskim został powołany zespół artystyczny, który jest odpowiedzialny za opracowanie metodologii oraz stworzenie artystycznego programu poetycko-edukacyjnego. Więcej: www.fundacja-arteria.org
Spacer z wykorzystaniem Gliwickiej Aplikacji Miejskich Aktywności GAMA. Prosimy o zabranie telefonów i słuchawek.
Premiera spaceru z udziałem poetek i poetów – 11 sierpnai 2023 r. o godz. 18.00
TWÓRCY SPACERU
Weronika Murek - pisarka, dramaturżka i publicystka. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, Faculdad de Derecho Universidad de Barcelona oraz studiów podyplomowych Uniwersytetu Jagiellońskiego Creative Writing (SLA). Autorka zbioru opowiadań Uprawa roślin południowych metodą Miczurina (nominacja do Paszportów Polityki, Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii Proza, Nagrody Conrada, finalistka Nagrody Nike oraz laureatka Nagrody im. Witolda Gombrowicza za najlepszy debiut książkowy), dramatu Feinweinblein (Nagroda Literacka Gdynia) oraz Sztuki Mięsa (nagroda za najlepszy debiut w Konkursie na WystawienieSztuki Współczesnej). Współpracuje z teatrami w całej Polsce.
Katarzyna Szyngiera - reżyserka. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, Akademii Teatralnej w Warszawie oraz Szkoły Wajdy. Laureatka nagrody Onetu OLŚNIENIA, wyróżnienia im. Zygmunta Hübnera ZŁOTY PROLOG, Nagrody Teatralnej Miasta Gdańska, tytułu POMORZANKA ROKU oraz Nagrody Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury SPLENDOR GEDANENSIS, laureatka Lauru Konrada XX Festiwalu „Interpretacje”, nagrody głównej festiwalu Konfrontacje Młodych „m-teatr” oraz Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka żywa”. Współpracuje z teatrami w całej Polsce.
Jacek Sotomski - Kompozytor, multiinstrumentalista, performer, improwizator, aranżer, były korepetytor, epizodyczny aktor w serialu paradokumentalnym Dlaczego Ja?, laureat nagród na konkursach kompozytorskich i festiwalach teatralnych oraz zdobywca drugiego miejsca w konkursie Pokemony w Borku; beneficjent stypendiów artystycznych, nominowany do nagród muzycznych za osiągnięcia artystyczne, certyfikowany rekordzista ze znakiem UNI-VIBE; były pracownik sezonowy w małych i dużych przedsiębiorstwach.
Identyfikacja wizualna spaceru
KATARZYNA WOLNY-GRZĄDZIEL - projektantka, badaczka, pracownik naukowo-dydaktyczny na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Prowadzi zajęcia z zakresu grafiki książki, grafiki edytorskiej oraz podstaw typografii i projektowania. Laureatka krajowych i międzynarodowych konkursów książki: Artists’ Books on Tour (Wiedeń, Praga, Lubljana 2011), Art Book Wanted (2013, Praga), Śląska Rzecz (2015, 2018, 2022), Projekt Roku STGU (2018) oraz Najpiękniejsza Książka Roku (2017, 2021, 2022,). Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2014).