Wystawa plakatów. Paweł Ryżko
Wernisaż: 30.05.2025 r. godz. 19:00 Galeria Melina, ul. Częstochowska 16
Wstęp wolny
13
Trzynaście to liczba, która w wielu kulturach uchodzi za pechową. W przeciwieństwie do liczby dwanaście, postrzeganej w kulturze zachodniej jako symbol doskonałości i kompletności, trzynaście wykracza poza tę harmonię – budzi skojarzenia z chaosem i brakiem równowagi.
W kontekście tej wystawy liczba 13 nabiera jednak osobistego znaczenia – to właśnie tyle prac postanowiłem zaprezentować. Ich wybór nie jest przypadkowy: to plakaty, które wciąż do mnie przemawiają i które przetrwały próbę czasu – zarówno pod względem formy, jak i osobistego znaczenia.
Paweł Ryżko
Plakacista, muralista, malarz. Urodził się w 1984 roku w warszawskiej dzielnicy Bródno. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, gdzie w 2011 roku obronił dyplom w Pracowni Plakatu prof. Sławomira Iwańskiego. W pracach Pawła Ryżko kompozycje płaskich kolorów i geometrycznych kształtów nabierają nieoczywistych, symbolicznych znaczeń, często zacierając granice między abstrakcją a figuratywnością. Czerpiąc z awangardowych tradycji projektowania oraz urban artu, stworzył swój unikalny język wizualny. Mieszka i pracuje w Warszawie. Przez pięć lat współpracował z grupą Twożywo, lecz szybko odnalazł własny styl, nawiązujący najmocniej do tradycji konstruktywizmu. Realizuje się głównie w medium plakatu, ale tworzy też murale czy oprawy muzycznych wydawnictw. Zaprojektował m.in. okładki albumów: Franka Zappy Hammersmith Odeon, wydanego z okazji 70. rocznicy urodzin artysty, Pawła Szamburskiego, Lao Che, LXMP czy Polskiego Piachu.
Swoje projekty prezentował na wystawach solowych i zbiorowych m.in. w: Miami, Sztokholmie, Berlinie, Pradze, Mińsku, Paryżu, Kijowie czy Budapeszcie.
Kurator wystawy: Bartłomiej Kozłowski
Wystawa potrwa do 30 czerwca 2025 r.
Wydarzenie organizowane jest w ramach projektu Spotkania z Kulturą, który jest dofinansowany z budżetu Miasta Gliwice w ramach Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego. Projekt realizowany we współpracy z Centrum Kultury Victoria w Gliwicach.