Zapraszamy serdecznie na spotkania Dyskusyjnego Klubu Filmowego AMATOR, którego celem jest prezentowanie klasyki kina i stwarzanie przestrzeni do rozmowy dla pasjonatów i pasjonatek sztuki filmowej.
Seanse każdorazowo są poprzedzone wprowadzeniem, a po pokazie odbywa się rozmowa. DKF Amator jest organizowany we współpracy kina Amok z Fundacją Pracownie. Koordynatorem klubu jest Michał Bednarczyk – filmoznawca związany z UŚ i miłośnik kina, który od lat prowadzi imprezy filmowe i zaprasza publiczność do wspólnych dyskusji.
Kolejne odsłony w trybie prelekcja-film-dyskusja będą się odbywały cyklicznie (raz w miesiącu). DKF Amator jest organizowany we współpracy kina Amok z Fundacje Pracownie. Koordynatorem klubu będzie Michał Bednarczyk – związany z UŚ filmoznawca i miłośnik kina, który od lat prowadzi imprezy filmowe i zaprasza publiczność do wspólnych dyskusji.
2001: Odyseja kosmiczna
reż. Stanley Kubrick | USA 1968
Arcydzieło gatunku wykraczające daleko poza jego ramy, w kierunku niemalże filozoficznego traktatu. Pierwowzorem filmu jest opowiadanie Artura C. Clarka pod tytułem „The Sentinel”. Składa się on z trzech powiązanych ze sobą części. Początkowa ukazuje grupę przodków rodzaju ludzkiego odkrywającą pierwsze technologie za pomocą potężnego monolitu, który może być znakiem jakiejś odległej cywilizacji. Ów tajemniczy kamienny blok pojawia się również w drugiej części filmu, której akcja dzieje się w roku 2001. Pomimo upływu lat ludzie wciąż nie są w stanie zrozumieć zastosowania przedmiotu.
„2001”: Odyseja kosmiczna” jest dziełem swoich czasów. Poprzez przesłanie o potrzebie stworzenia nowego człowieka wpisuje się w światopogląd kontestacji, a wykorzystanie niekonwencjonalnych sposobów narracji, zwłaszcza w ostatniej sekwencji, zaspokajało zapotrzebowanie na popularny w ówczesnych czasach psychodeliczny trip.
♥ Film otrzymał Oscara za efekty specjalne, które do dziś zaskakują precyzją i pomysłowością oraz nominację za reżyserię, scenariusz i scenografię.