Rodzina Troplowitz była związana z Gliwicami od XVIII wieku. W Gliwicach Oscar spędził pierwsze siedem lat życia, następnie uczył się we Wrocławiu, pracował w Berlinie i Poznaniu, ale większość swojego życia spędził w Hamburgu. Jednak do końca życia wracał do rodzinnego miasta.
Dzięki innowacyjnym pomysłom i swojej wiedzy udało mu się zbudować wielki koncern farmaceutyczny. W 1891 roku odwiedził go znajomy stomatolog z Gliwic, dr Floris i to dzięki jego namowom powstała pierwsza pasta do zębów - Florisal. Najważniejszym wynalazkiem Troplowitza stał się jednak krem Nivea - pierwszy krem kosmetyczny produkowany na masową skalę.
Pieniądze ze spadku po rodzicach przeznaczył na stworzenie rzeźby w Gliwicach. Arthur Bock wyrzeźbił monumentalnego mężczyznę wyłaniającego się z wody, który lewą ręką opiera się o młot. Miał on symbolizować rozwijający się górnośląski przemysł. Pomnik nazywany był Robotnikiem lub Górnikiem. Pierwsza wojna światowa przerwała pracę przy ustawianiu rzeźby i pomnik przeleżał w magazynie 15 lat. Finalnie w 1930 r. został ustawiony na Reichspraesidentenplatz, czyli obecnym placu Piłsudskiego, gdzie przetrwał do końca II wojny światowej.