Wilhelm von Blandowski to fotograf, odkrywca i badacz Australii. Przez całe życie szukał wyzwań i pomysłów na siebie. Często zmieniał swoje miejsce zamieszkania, ale po latach wrócił do rodzinnych Gliwic, gdzie przy ulicy Bankowej 4 otworzył atelier fotograficzne.
W 1849 roku decyduje się wyjechać do Australii, aby spełnić swoją pasje związane z obserwacjami geologicznymi. Ponadto szkicował mapy, rysował nieznane dotąd zwierzęta oraz stworzył liczne ilustracje ukazujące życie Aborygenów. Praca badawcza pochłonęła go bez reszty. W 1852 roku założył Geological Society of Victoria, a także był pierwszym kuratorem Muzeum Historii Naturalnej w Melbourne.
W 1856-1867 roku Blandowski poprowadził swoją ostatnią ekspedycję, w czasie której przez rok badał okolice rzek Murray i Darling. Kariera kończy się, gdy Blandowski naraża się lokalnym elitom. Podczas sprawozdania ekspedycji Towarzystwo Filozoficzne Wiktorii zdumiało, gdy okazało się, że dwie odkryte ryby przez Blandowskiego nazwał i opisał je nawiązując do członków towarzystwa w negatywnym kontekście. Dotknięci członkowie domagali się zmian, ale Blandowski odmawia, co przysparza mu wrogów. Rok później, w 1859 roku, wraca do Europy.
Początkowo prowadził wykłady dla angielskich i niemieckich słuchaczy o Australii. Wkrótce jednak powraca do rodzinnych Gliwic, gdzie w rodzinnym domu otwiera atelier fotograficzne, a przez kolejne lata fotografuję mieszkańców miasta i okolicznych miejscowości. Zdjęcia te są bezcennym materiałem ukazującym życie na Górnym Śląsku w latach 60. XIX wieku. Ekscentryczny badacz i fotograf trafia w 1873 roku do szpitala psychiatrycznego w Bolesławcu na Dolnym Śląsku, gdzie spędził ostatnie lata swego życie.