Muzeum Geologii Złóż

Muzea

Informacje

Parametry

Miejsca

Godziny otwarcia

poniedziałek - niedziela nieczynne

Muzeum Geologii Złóż

Muzeum Geologii Złóż imienia Czesława Poborskiego na Wydziale Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej w Gliwicach jest największą tego typu placówką naukowo – dydaktyczną na Górnym Śląsku, udostępniającą zbiory kopalin użytecznych z całego świata, a także kolekcje minerałów skał i skamielin występujących w skorupie ziemskiej. Kontynuuje tradycje muzealnictwa przyrodniczego na Śląsku, zapoczątkowane w pierwszej połowie XIX wieku. Zbiory pochodzą z muzeów miejskich Górnego Śląska i Ziemi Cieszyńskiej, a najstarszą część kolekcji stanowią okazy minerałów, skał i rud zebrane przez ks. Leopolda Szersznika, udostępnione po raz pierwszy w 1802 roku w Cieszynie.

Po 1945 roku nastąpiło przekazywanie Politechnice Śląskiej ocalałych po II wojnie światowej zbiorów geologicznych, a w 1953 roku na mocy porozumienia pomiędzy Rektorem Politechniki Śląskiej a Dyrektorem Muzeum Górnośląskiego rozpoczęto naukowe opracowywanie zbiorów i przygotowanie do ich prezentacji. Udostępniono zwiedzającym część minerałów i rud ze zbiorów ks. Szersznika; kolekcji najstarszej na Górnym Śląska i prawdopodobnie w Polsce, o unikalnej wartości naukowej i historycznej. Od maja 2006 r. część tej kolekcji włączona została do głównej ekspozycji muzealnej jako wystawa "Ksiądz Leopold Jan Szersznik - pionier mineralogii i muzealnictwa geologicznego na Śląsku". Ekspozycja obejmuje planszę, poświęconą autorowi oraz okazy 85 skał, minerałów rud
i skamieniałości, w części własnoręcznie opisane przez autora.

Do najcenniejszych kolekcji muzealnych należą ponadto: okazy paleozoologiczne
z Solnhofen w Bawarii, Bundenbach (Palatynat Reński), Voslau i Baden w Austrii, basenu Paryża, Starych Gliwic, okazy rud metali, pochodzące z najważniejszych złóż świata, minerały, skały, kopaliny i skamieniałości Górnego Śląska, okazy flory karbońskiej, kolekcja chabarowska oraz okazy meteorytów żelaznych z Ameryki Północnej.

Warto podkreślić, że Muzeum umieszczone jest w prestiżowym wykazie „Museums of the World” i zarejestrowane w International Council of Museums przy UNESCO, co dowodzi szczególnej wartości naukowej i dydaktycznej gliwickich zbiorów.