Bojków na Szlaku Cysterskim

Atrakcje

Informacje

  • Adres: Plac Cysterski, 44-100 Gliwice

Bojków na Szlaku Cysterskim

755 lat temu mnisi cysterscy założyli osadę w lesie Boycou. Kultywując pamięć o działalności Cystersów, ich przedsiębiorczości oraz ważnej działalności edukacyjno-społecznej, mieszkańcy Bojkowa zainicjowali wpisanie dzielnicy Gliwic do Szlaku Cysterskiego w Polsce oraz nadania nazwy „Plac Cysterski”.

Zakon Cystersów  wywodzi się od zakonu benedyktynów, posługuje się tą samą regułą życia mniszego i dewizą ora et labora (módl się i pracuj). Reformowany zakon został założony w 1098 r. we Francji przez opata z Cîteaux św. Roberta z Molesme. Dzięki nowatorskim rozwiązaniom organizacyjnym już w XIII w. Cystersi posiadali prawie 742 opactwa. Ich niezwykła pracowitość przyczyniła się do krzewienia rolnictwa, hodowli i rzemiosła, które zaowocowały rozwojem handlu i gospodarki rynkowej.
Na ziemie polskie, do Jędrzejowa, pierwsi mnisi cysterscy przybyli z francuskiego Morimondu. W XIII w. na Śląsk zaprosił ich książę opolsko-raciborski Władysław I Piast, by odbudowali wyniszczony najazdami mongolskimi Śląsk. Mnisi karczowali leśne tereny i  zakładali nowe wsie. Władca zlecił też lokacje miast, m.in. Gliwic. W latach 1252-1258 książę ufundował klasztor w Rudach Raciborskich. Powstanie tam opactwa wpisało się w wielki proces cywilizacyjnego rozwoju Śląska i Europy Środkowej w XIII w. Mnichom podarowano także wielki las. W 1263 r. pierwszy opat klasztoru w Rudach, Piotr I otrzymał sto wielkich łanów z ogromnych obszarów leśnych położonych na południe od Kłodnicy. Za zgodą księcia Władysława I Piasta oraz opata Piotra I, zasadźcy Henrykowi podarowano pięćdziesiąt wielkich łanów lasu zwanego Boycou, z przeznaczeniem na założenie osady na prawie niemieckim. Nowa osada, która z niemieckiego przybrała nazwę Schönwald (piękny las) znalazła się pod opieką i w uposażeniu opactwa w Rudach. Bojków stał się wioską klasztorną.

Z okazji 755 rocznicy założenia przez mnichów cesarskich osady w lesie Boycou, społeczność Bojkowa podjęła szereg inicjatyw. Dodatkowo, chcąc ożywić historyczne więzi łączące Bojków z opactwem w Jędrzejowie, delegacja parafian udała się do klasztoru w województwie świętokrzyskim. Owocem wizyty było podarowanie dla Parafii Bojków relikwii błogosławionego kronikarza Polski Wincentego Kadłubka. Relikwie Mistrza Wincentego zostały przekazane 15 lutego 2024 r. przez ojca Macieja Lisa z Jędrzejowa na ręce ks. proboszcza Piotra Szczygielskiego.