Słońce | wystawa Michała Patyckiego | Kopalnia Michal w Ostrawie-Michálkovicach

Wystawa

Informacje

Miejsce wydarzenia

Centrum Kultury Victoria
Centrum Kultury Victoria

Słońce | wystawa Michała Patyckiego | Kopalnia Michal w Ostrawie-Michálkovicach

Michał Patycki, artysta z Gliwic zaprasza na swoją wystawę fotografii „Słońce”, która prezentowana będzie w Ostrawie. Finisaż, połączony ze spotkaniem z fotografem, odbędzie się jesienią w Gliwicach.

Kopalnia Michal w Ostrawie-Michálkovicach

wernisaż: 14.06.2024, 18:00

wystawa: 15.06.2024 – 20.09.2024

finisaż: jesień 2024 – Gliwice

„Staszek Zięba (ten z kopalni Szombierki) zakończył pracę. Po ośmiu godzinach przebywania w podziemiach kopalni jedynie przy świetle latarki górniczej, wyjechał na górę, uśmiechnął się do słońca, wrzucił do skrzynki swój numer kontrolny, latarnię oddał w lampiarni, potem idąc do łazienki, ściągnął z haka cywilne portki. Po kąpieli, jeszcze rozebrany do rosołu, Staszek idzie prosto do solarium, gdzie przechodzi między dwoma rzędami lamp słonecznych. Ten tusz słoneczny wynagrodzi mu w znacznej mierze niedobór słońca w ciągu ośmiu godzin przebywania pod ziemią”.

O procesie nasłoneczniania górników dowiadujemy się z archiwalnego artykułu, zamieszczonego w połowie lat 50. ubiegłego stulecia w Śląskim Tygodniku Ilustrowanym „Panorama”. Nie wiadomo, czy to zamówiony tekst propagandowy, wybielający władze kopalni wyzyskującej pracujących w ciężkich warunkach górników, czy rzeczywiście na większą skalę podejmowano próby naświetlania. Podobne informacje można znaleźć w archiwach zza wschodniej granicy.

Zdjęcie przedstawiające urządzenie przypominające mikroskop.

fot. M. Patycki

Artysta nie wchodzi jednak w reporterskie śledztwo. Zainspirowany wycinkiem prasowym, zaczyna fantazjować. O słońcu. O węglu. O łączącej ich energii. O tym, że przez ciemność może nas prowadzić światło. To samo światło, którego brak lub nadmiar powoduje śmiertelne zagrożenie.

Na ekspozycji w Kopalni Michał w Ostrawie nie pojawi się również czarna bryła węgla w żadnej postaci. Jedynie mikroskopowe słońca, zapożyczone z archiwum Muzeum Geologii Złóż przy Politechnice Śląskiej, czyli powiększone mikroskopowo struktury węgla – głębokie echo znanego nam czarnego surowca. Ich kulistość, kulturowo przez wieki symbolizująca życie, może być jednocześnie kojącą dla oczu, idealną i prostą formą, z niewyczerpywalnym potencjałem interpretacyjnym.

Czerwone koło na białym tle.

fot. M. Patycki

Jest jasne jak słońce, że nieodnawialne zasoby pewnego dnia znikną. Gdyby stało się tak ze Słońcem, czekałby planetę ostatni tydzień, a może nawet dzień życia. Jaka ciemność nadejdzie, gdy wyczerpiemy nasze własne zasoby?


Zdjęcie młodego mężczyzny, ubranego na czarno na jasnym tle

Michał Patycki – polski artysta, fotograf, urodzony w Gliwicach. Absolwent fotografii w Instytucie Fotografii Kreatywnej w Opawie oraz filologii słowiańskiej w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Laureat Prezydenta Miasta Gliwic w kategorii osiągnięcia twórcze w 2019 roku. Nominowany do europejskiej platformy FUTURES talents w roku 2023 oraz do międzynarodowej nagrody Plat(f)orm organizowanej przez szwajcarskie Fotomuseum Winterthur w roku 2024. Jego prace skupiają się wokół zagadnień z pogranicza paranauki i wykorzystania archiwów fotograficznych. Interesuje go tematyka energii i jej miejsca we wszechświecie oraz historie, które mogły, ale nie musiały się wydarzyć.

Partnerem wydarzenia jest Centrum Kultury Victoria w Gliwicach.

 

wydrukuj informacje

Inne wydarzenia w tej kategorii

16 sty 202518:00
7 lut 202520:00
Wystawa prac Jana Śliwki
Wystawa prac Jana Śliwki
Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach
25 sty 2025
Czterdziesty piąty. Rok ostatni - rok pierwszy
Czterdziesty piąty. Rok ostatni - rok pierwszy
Muzeum w Gliwicach
20 wrz 2024
30 kwi 2025
Wilcze Gardło. Od Wilka do Paryżewa|
Wilcze Gardło. Od Wilka do Paryżewa|
Muzeum w Gliwicach
5 lip 2024
1 cze 2025
Z gliny i ognia. Fajanse ze zbiorów Muzeum w Gliwicach
Z gliny i ognia. Fajanse ze zbiorów Muzeum w Gliwicach
Muzeum w Gliwicach