Krzysztof Herdzin, pianista, aranżer, producent, kompozytor, multiinstrumentalista – nazywany przez krytyków „muzykiem totalnym” – będzie tegoroczną gwiazdą koncertu MISTRZOWSKIE INTERPRETACJE Gliwickiej Orkiestry Kameralnej. Wysłuchamy autorskiego programu Herdzina inspirowanego polskim folklorem.
Gliwicka publiczność będzie miała szczególną okazję doświadczyć na żywo nowego spojrzenia kompozytora zainspirowanego polskim folklorem, który w nietuzinkowy sposób łączy różne gatunki, tworząc swój oryginalny styl muzyczny. Dodatkowo prowadząc całość koncertu wraz z komentarzem do programu, wyjaśni ciekawą genezę powstania tego muzycznego projektu.
BILETY dostępne:
- internetowo
- stacjonarnie w kasie Scena Bajka-Kino Amok, przy ul. Dolnych Wałów 3, 44-100 Gliwice;
- stacjonarnie w CIKiT, przy ul. Składowej 8a, 44-100 Gliwice;
- mobilnie w dniu koncertu, przed wydarzeniem w przypadku dostępności biletów
ARTYŚCI
Krzysztof Herdzin
Urodził się w Bydgoszczy w 1970 roku, gdzie ukończył Liceum Muzyczne, a następnie Akademię Muzyczną w klasie fortepianu. W styczniu 2021 otrzymał tytuł naukowy profesora sztuk muzycznych.
Jako chyba jedyny w Polsce artysta z powodzeniem łączy tak intensywną działalność na polu muzyki klasycznej, jazzowej i pop, w wymagających kompletnie dalekich od siebie kompetencji i doświadczeń rolach: kompozytora muzyki współczesnej, orkiestratora muzyki filmowej, dyrygenta symfonicznego, pianisty jazzowego, pianisty kameralisty, autora piosenek, producenta płyt, wykładowcy akademickiego.
Aktywnie współpracował z największymi polskimi gwiazdami, jako pianista związany był z wieloma zespołami, z jego talentu orkiestratora i aranżera korzystali liczni kompozytorzy filmowi.
W swojej autorskiej dyskografii ma 22 albumy. Jako pianista, dyrygent, kompozytor i aranżer brał udział w nagraniu ponad 200 CD. Dyrygował ponad 40 orkiestrami w Polsce i za granicą
Koncertował jako jazzman i jako kameralista m.in. w: Meksyku, USA, Kanadzie, Indiach, Chinach, Tajwanie, Japonii, Korei, Izraelu, Turcji, Australii, Holandii, Belgii, Szwecji, Niemczech, Austrii, Francji, Monaco, Włoszech, Szwajcarii, Anglii, Irlandii, Rosji, Czechach, Słowacji, Bułgarii, Węgrzech, Rumunii, Litwie, Łotwie, Estonii, Białorusi, Ukrainie.
Obecnie prowadzi własne Trio, Big Band, występuje solo.
fot. Krzysztof Wierzbowski
Gliwicka Orkiestra Kameralna
Założona na początku maja 2000 roku, żeby uświetnić 75 lat istnienia Gliwic. Powstała dzięki inicjatywie prof. Jana Ballarina – ówczesnego dyrektora PSM I i II st. w Gliwicach, Waldemara Staniczka – skrzypka i menadżera, Andrzeja Rosoła – dyrygenta oraz przedstawicieli władz Gliwic.
W składzie orkiestry znajdują się muzycy wywodzący się z Gliwic i Śląska, którzy stale pracują i współpracują z takimi instytucjami artystycznymi jak m.in.: Sinfonia Varsovia, NOSPR w Katowicach, Filharmonia Śląska, Orkiestra Kameralna Miasta Tychy Aukso, Sinfonietta Cracovia, Filharmonia Opolska i wiele innych. Połączenie wielu wybitnych i doświadczonych muzyków zaowocowało stworzeniem sprawnego i dojrzałego zespołu, który w krótkim czasie osiągnął wysoki poziom artystyczny. Podczas swojej dotychczasowej działalności koncertowej Gliwicka Orkiestra Kameralna wykonała wiele bardzo zróżnicowanych programów sięgających od muzyki baroku do współczesności. W 2016 roku na bazie muzyków GOK założony został Zespół Muzyki Salonowej ELEGANZA, który koncertuje cyklicznie w Gliwicach i na wielu estradach śląska i kraju.
fot. arch. Gliwicka Orkiestra Kameralna / M. Buksa
Organizatorzy: Centrum Kultury Victoria, Fundacja Gliwickiej Orkiestry Kameralnej