Czarne przedmieście, Raciborskie przedmieście istniało przy dawnym mieście od średniowiecza. Dzisiejsza ulica Siemińskiego to jeden z śladów wiekowego rodowodu miasta. Zaczął zmieniać się charakter okolicy. To na jej końcu stanął kościół św. Krzyża, gdzie nocował Jan III Sobieski w drodze na Wiedeń. Tuż obok znajdował się Młyn Goretzkiego. Przy okolicznych ulicach na przełomie XIX i XX wieku stanęły piękne kamienice, sądy, szkoły i szpitale. Przedmieście przerodziło się w śródmieście Gliwic, gdzie mieszkali najbogatsi mieszczanie. Zobaczymy, gdzie muzeum miejskie się rodziło, porozmawiamy jakie funkcje miały dawne wieże ciśnień oraz jakie pamiątki zostawiły wojska stacjonujące w Gliwicach w XX wieku.
Kamil Iwanicki — silesianista, badacz Górnego Śląska, przewodnik, absolwent studiów śląskich na Uniwersytecie Śląskim. Pracownik Centrum Kultury Victoria w Gliwicach. Twórca projektów regionalnych: Familoki, Gliwicka Mapa Tajemnic i Śląskie Stwory i Potwory. Jego obiektem zainteresowań pozostają kolonie robotnicze, które stają się punktem wyjścia do opowieści o tradycjach, zwyczajach i życiu mieszkańców familoków. Iwanicki prowadzi cieszące się zainteresowaniem spacery po osiedlach robotniczych, organizowanych w ramach projektu „Familoki”. W zeszłym roku ukazała się jego książka „Familoki. Śląskie mikrokosmosy”. Inicjator cyklu spacerów GPS – Gliwice Poznajemy Spacerem, w trakcie którego wraz z mieszkańcami odkrywa tajemnice miasta w różnych jego zakątkach.
Miejsce zbiórki i początek spaceru: Plac Mickiewicza. Zakończenie – Biblioteka Centralna, przy ul. Kościuszki 17, gdzie na uczestników będzie czekał mały, śląski poczęstunek.