Nowe wydarzenie na festiwalowej mapie Polski! Zespół Edukatorów Filmowych na przełomie maja i czerwca zaprasza do Gliwic na ZEF MOVIE 1. Młody Festiwal Filmowy. W programie inspirujące seanse filmowe, warsztaty, spotkania i rozmowy, które pokażą jak fascynujące, wciągające i wartościowe może być kino dla młodych widzów.
ZEF MOVIE 1. Młody Festiwal Filmowy to wydarzenie filmowe w całości skoncentrowane na młodych widzach. Jego ideą jest promowanie ciekawych i wartościowych produkcji filmowych dla dzieci i młodzieży oraz zachęcanie młodych odbiorców do aktywnej partycypacji w kulturze – przede wszystkim odwiedzania kin studyjnych, gdzie czeka na nich wiele atrakcyjnych wydarzeń, inspirujących rozmów i niezwykłych spotkań.
Inicjatorem Festiwalu jest Zespół Edukatorów Filmowych (ZEF) – grupa ekspercka, której celem jest wyłanianie najciekawszych i najbardziej wartościowych pozycji filmowych skierowanych do dzieci i młodzieży, zarówno wśród premier kinowych, jak i programów dziecięcych festiwali filmowych. Eksperci ZEF oglądają i oceniają filmy, a najbardziej wartościowym przyznają Znak Jakości ZEF.
W programie ZEF MOVIE 1. Młodego Festiwalu Filmowego znajdą się różnorodne wydarzenia dla wszystkich grup wiekowych. Najmłodsi wezmą udział w projekcjach filmów i kreatywnych warsztatach. Nieco starsi będą mieli okazję zobaczyć intrygujące tytuły oraz porozmawiać o nich z rówieśnikami i edukatorami. Organizatorzy przygotowali również wydarzenia specjalne: przedpremierowy pokaz zanurzonego w śląskim folklorze filmu Skarbek i tajemnica magicznego sreberka (reż. Tomasz Jurkiewicz) z udziałem twórców, grę miejską śladami gliwickich lokacji filmowych oraz spotkanie z filmoznawcami-podcasterami – Karolem Szafrańcem (Audio/Wizualny) i Michałem Oleszczykiem (SpoilerMaster) – wokół kultowego filmu Spirited Away: W krainie bogów (reż. Hayao Miyazaki).
Wszystkie prezentowane na Festiwalu filmy posiadają Znak Jakości ZEF i wezmą udział w głosowaniu publiczności, w którym to festiwalowicze wybiorą swój ulubiony tytuł gliwickiej imprezy.
Program festiwalu:
- 31 maja (sobota) g. 11.00 | Bamse – malutka przygoda wielkiego misia | film i warsztaty
Kino to dla dzieci zarówno zabawa jak i wyzwanie. Przecież ruchome obrazy mogą je tyle nauczyć. Czego o sobie i świecie przedszkolaki dowiadują się od zwierzęcych bohaterów bajek? To właśnie będzie przedmiotem warsztatów, w czasie których zabawa stanie się sposobem na odkrywanie tajemnic kina i lepsze poznanie dużych i małych zwierzaków, zamkniętych w filmowych klatkach.
dla kogo: dzieci w wieku 4-6 lat wraz z opiekunami
Opis filmu: W nowej części przygód misia Bamsego, główną bohaterką jest jego córka Maja, która uwielbia przygody. Podczas pikniku wypija podejrzany sok XYZ i staje się najmniejszym niedźwiadkiem świata, co zmusza ją do oglądania świata z nowej perspektywy i przeżywania największej przygody życia. - 1 czerwca (niedziela) g. 11.00 | Niesamowite przygody skarpetek | film i warsztaty
Warsztaty tworzenia przypinek i klapsów. To spotkanie dla całej rodziny, łączące kreatywne działanie z wprowadzeniem najmłodszego widza do świata filmu. Uczestnicy stworzą autorskie przypinki, nawiązujące do obejrzanego wcześniej filmu oraz klapsy, dzięki którym będą mogli poczuć się jak twórcy filmowi.
dla kogo: dzieci w wieku 6-9 lat wraz z rodzicami
Opis filmu: Nie każda zgubiona skarpetka wpada pod łóżko lub kanapę. Niektóre prowadzą zaskakujące życie – podróżują w czasie, trafiają na biegun północny albo nawet do Hollywood. Ich niesamowite przygody są pełne wrażeń i dobrego humoru! - 1 czerwca (niedziela) g. 15.30 | Skarbek i tajemnica magicznego sreberka | pokaz z udziałem twórców i aktorów
Jako jedni z pierwszych w Polsce będziemy mieli okazję zobaczyć ten film (premiera kinowa w listopadzie 2025). To produkcja zrealizowana w większości na Śląsku, osadzona w lokalnych realiach, pokazująca bogaty świat fantastycznych istot z regionalnych opowieści. Po seansie zapraszamy na spotkanie z gośćmi – twórcami filmu; wysłuchamy opowieści z planu filmowego, będzie możliwość porozmawiania z dziecięcymi aktorami, producentką Małgorzatą Domin, autorem zdjęć…
dla kogo: pokaz familijny 10+
Opis filmu: 10-letni Janek spędza wakacje u babci na Górnym Śląsku. Tam, dzięki swojemu pradziadkowi, odkrywa magiczny świat śląskich legend i wierzeń górniczych. Wraz z kolegą Bartkiem stara się odzyskać magiczne sreberko, które może pomóc im uwolnić siostrę Janka z rąk nikczemnego Utopca. - 4 czerwca (środa) g. 9.00 i 12.00 | Ben nie ma lekko | film i prelekcja z rozmową
W trakcie zajęć młodzi widzowie porozmawiają wraz z prowadzącą o różnych wymiarach dbania o zdrowie: zrównoważonej diecie, dobrych nawykach żywieniowych, dobrostanie psychicznym, a także sposobie postrzegania ciała w okresie dojrzewania. Punktem wyjścia do rozmowy będzie film Ben nie ma lekko. Wydarzenie będzie składało się z prelekcji wygłoszonej przez prowadzącą, seansu filmowego oraz dyskusji po seansie.
dla kogo: klasy 7-8 szkoły podstawowej
Opis filmu: W życiu 12-letniego Bena, który śpiewa w zespole rockowym, tryska dobrym humorem i kocha gotować, nadchodzi rewolucja. Nie dość, że zakochuje się w koleżance z klasy, to jeszcze postanawia schudnąć. - 5,6 czerwca (czwartek, piątek) g. 8.30 | Królestwo zwierząt | film i wykład
Sztandarowy projekt edukacyjny kina AMOK skierowany do dzieci i młodzieży szkolnej. Laureat Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii Najlepsza Edukacja Filmowa. MAF jest jednym z najstarszych tego typu przedsięwzięć edukacyjnych w Polsce – to cykl projekcji filmowych połączonych z wykładami, warsztatami i rozmowami o filmie.
dla kogo: szkoły ponadpodstawowe (zapisy w ramach MAF)
Opis filmu: W niedalekiej przyszłości przez ludzką populację przetacza się epidemia niewyjaśnionych mutacji genetycznych. Za ich sprawą niektórzy jej przedstawiciele zaczynają coraz bardziej upodabniać się swoim wyglądem i zachowaniem do zwierząt. François i jego syn Emile wyruszają na poszukiwanie żony i matki, która jest jedną z osób dotkniętych tymi zmianami. - 7 czerwca (sobota) g. 11.00 | Kosmiczna wiadomość | film i warsztaty rodzinne
Poprzez wspólne oglądanie filmu, rozmowę i przeżywanie, chcemy pomóc Wam w zacieśnianiu więzi (rodzinnych, rówieśniczych). Wierzymy, że film może wpływać terapeutycznie na odbiorcę, pomagając mu oswajać współczesny świat. Po seansie filmowym zapraszamy na oryginalne warsztaty, podczas których skoncentrujemy się na budowaniu i rozwijaniu tego, co mamy, gdy jesteśmy razem.
dla kogo: dzieci/młodzież 9-12 lat wraz z rodzicami
Opis filmu: Dwójka przyjaciół jest przekonana, że odebrała sygnał od obcych, więc wyrusza na kosmiczną misję aby ich spotkać. - 8 czerwca (niedziela) g. 11.00 | Gliwice jako plan filmowy | spacer i gra miejska
Zapraszamy dzieci wraz z rodzicami na interaktywny spacer oraz grę miejską śladem gliwickich lokacji filmowych, zarówno tych prawdziwych jak i tych, które mogłyby być tłem wydarzeń dla opowieści o rycerzach albo kosmitach. Miasto Gliwice już nie raz stawało się planem zdjęciowym. Nasze ulice czy okolice rynku były tłem wydarzeń w takich produkcjach jak m.in. Stulecie winnych czy Klub Włóczykijów. Gliwice mają filmowy potencjał. Dlatego nie tylko odwiedzimy miejsca, gdzie toczyła się akcja filmów, ale też wspólnie poszukamy budynków, podwórek, które mogłyby być idealnym planem zdjęciowym dla różnych gatunków filmowych.
dla kogo: dzieci (6-10 lat) z rodzicami - 12 czerwca (czwaretk) g. 18.30 | Spirited Away: W krainie Bogów | film i spotkanie z SpoilerMaster i Audio/Wizualny
Seans filmu powiązany będzie ze spotkaniem z filmoznawcami-podcasterami. Na czym polega niezwykłość Miyazakiego? Co wyjątkowego możemy znaleźć w jego dziełach, czego nie ma gdzie indziej? Zapraszamy na spotkanie młodzież i dorosłych. Wykorzystując wiedzę naszych gości, porozmawiamy po filmie nie tylko o nim samym, ale też o tym, jak ważne są ciekawe historie, ile daje nam odwiedzanie wymyślonych światów. Pomyślimy razem, jak uczyć się i bawić oraz łączyć pokolenia poprzez mądre kino dla młodego widza.
dla kogo: młodzież 12+ w każdym wieku
Opis filmu: Mała Chihiro wyrusza w pełną niebezpieczeństw podróż, aby ocalić swoich rodziców.
bilety: 10 zł (film + warsztat/prelekcja/spotkanie)
spacer jest darmowy – obowiązują zapisy w biurze kina: 32 238 25 01, apiotrowska-prazuch@amok.gliwice.pl