Radiostacja

Muzea

Informacje

Parametry

Miejsca

Godziny otwarcia

poniedziałek - niedziela nieczynne

Radiostacja

Radiostacja jest jednym z najciekawszych zabytków techniki na Śląsku, a zarazem najwyższą drewnianą konstrukcją w Europie (111 m). Zbudowana została w 1935 roku przez niemiecką firmę Lorenz, z impregnowanego drewna modrzewiowego, szczególnie odpornego na szkodniki i czynniki atmosferyczne. Belki połączono 16 tys. śrub mosiężnych. Radiostacja retransmitowała audycje rozgłośni wrocławskiej, przesyłane kablem ze starego studia przy obecnej ul. Radiowej, gdzie nadal realizowano programy lokalne, wypełniające część ramówki. W 1939 roku budynki radiostacji stały się miejscem tak zwanej prowokacji gliwickiej – sfingowanego ataku niemieckiego oddziału specjalnego na niemiecką (a więc ich własną) placówkę, który to atak stanowił część propagandowo-dezinformacyjnego przygotowania agresji na Polskę. Po wojnie krótko nadawano stąd program Radia Katowice, a następnie zagłuszano Radio Wolna Europa. Zabytkowa wieża antenowa wciąż służy celom komunikacyjnym, dźwigając kilkadziesiąt różnego rodzaju anten, co zresztą w żadnym stopniu nie umniejsza jej turystycznych walorów.

Od 2008 roku funkcjonuje tutaj oddział Muzeum w Gliwicach. W 2010 roku zagospodarowany teren przy Radiostacji zdobył tytuł „Najlepszej Przestrzeni Publicznej Województwa Śląskiego 2010” w kategorii „Urbanistyka”.

Radiostacja Gliwice znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. 15 marca 2017 roku została wpisana na listę Pomników Historii.